Mennyi ideig kell szellőztetni a házban?
Költözhetünk a világ bármelyik tájékára, szívhatunk friss alpesi levegőt, vagy párás trópusit, mindig nagyon fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a legalapvetőbb létszükségleteink egyikét, a légzést.
Furcsán hangozhat, de sokszor nem figyelünk eléggé arra, hogy megfelelő minőségű levegőhöz jussunk, ez pedig akár hosszútávú károsodásokat is okozhat, még egy egészséges, fiatal szervezetben is. Az ember számára legideálisabb a 40 és 60 százalék közötti páratartalom, ez az érték pedig elkerülhetetlenül több lesz, ha huzamosabb ideig elkerüljük az ablaknyitást – ez pedig egészségügyi kockázatokat is jelenthet.
Tehát kiemelten fontos, hogy minél gyakrabban szellőztessünk a modern könnyűszerkezetes házainkban is, hiszen nem számít, hogy egyedül vagy családostól élünk otthonainkban, minden esetben érdemes kiengedni az elhasznált levegőt a szobákból. Ráadásul az újabb házakban jól szigetelő, minőségi nyílászárókat építenek be általában, amelyek a legkisebb mértékig sem engedik be a kinti levegőt. Szemben a régi ablakokkal, amelyek egyáltalán nem zárnak ilyen jól, így sokszor elég kellemetlenek a hideg vagy a meleg évszakok alkalmával, viszont egy alap szellőztetést szolgáltatnak.
Természetesen minél többen élünk egy háztartásban, annál gyakrabban javasolt elvégezni ezt a pár perces tevékenységet, hiszen az elhasznált levegő rengeteg káros anyagot is tartalmazhat. Nem csak a kilélegzett és elhasznált levegőt, de baktériumokat és vírusokat is.
A kockázatok
Sajnos sokszor előfordul, hogy megfeledkeznek erről a fontos és egyszerűen végrehajtható teendőről, a szellőztetésről, ennek következtében pedig viszonylag hamar jelentkeznek is a fizikai tünetek. A fejfájástól kezdve a légszomjon át, egészen az asztmás, légúti panaszokig is fokozódhat a helyzet, hiszen mindenki máshogy viseli a friss levegő hiányát.
Más esetekben, ha sokáig fennáll a szellőztetés hiánya, komolyabb megbetegedések is jelentkezhetnek. Például, ha valakivel egy szobában tartózkodtunk és az illető esetleg beteg, akkor utána mi is elkaphatjuk a kórt. Ezért célszerű elkerülni a kellemetlen következményeket, erre pedig a legegyszerűbb megoldás az ablaknyitás.
Ha egy forgalmas út mellett, esetleg a belvárosban lakunk, akkor nem mindig tanácsos beengedni a sűrű kipufogógázzal szennyezett levegőt. Ilyenkor érdemes egy megbízható cég által forgalmazott légfrissítővel tisztítani a helyiséget napközben, este pedig kinyithatjuk a nyílászárókat és beengedhetjük az üdébb kinti levegőt.
Ha az időtartamról esik szó, a szakértők a gyors, 5-20 percig történő szellőztetést szokták javasolni, ilyenkor pedig a kereszthuzat lehet a legjobban bevált módszer, hiszen ezzel a levegő lendületesen át tud haladni a házon. Ezzel pedig mind a magunk, mind a környezetünk javát szolgáljuk. Komoly lépéseket tehetünk a penész megjelenése ellen is, hiszen a száraz levegőben minimálisra csökken ennek a gombának a megjelenése.
Szintén fontos, hogy télen sem szabad hanyagolni a szellőztetést, hiszen nem időjárásfüggő. Még többet kell kinyitni az ablakot, ha növények vagy háziállatok is tartózkodnak az épületben, vagy főzünk, mosunk, teregetünk.